Linki rywalizacji Endomondo

Rywalizacja Endomondo, Aktywne Gimnazjum nr 1 w Międzyrzeczu, Edycja 1, Rok szkolny 2014/2015 - https://www.endomondo.com/challenges/18923626

Rywalizacja Endomondo, Aktywne Gimnazjum nr 1 w Międzyrzeczu, Edycja 2, Rok szkolny 2015/2016 - https://www.endomondo.com/challenges/24607340

Rywalizacja Endomondo, Aktywne Gimnazjum nr 1 w Międzyrzeczu, Edycja 3, Rok szkolny 2016/2017 - https://www.endomondo.com/challenges/30331655

Gramy w Jedynce!

Jedenaście lat temu Barcelona była gospodarzem Forum Kultur, którego celem było m.in. wsparcie dla pokoju, zrównoważonego rozwoju, praw człowieka i szacunku dla różnorodności. Specjalnie na to wydarzenie stworzono grę karcianą o nazwie Terra (Ziemia).

Celem gry jest rozwiązywanie kryzysów które regularnie wstrząsają  planetą poprzez podtrzymywanie pokoju i warunków niezbędnych dla istnienia stabilnego środowiska społecznego i ekologicznego.

Gracze wcielają się w polityków, którzy muszą współpracować ze sobą rozwiązując problemy ekologiczne, socjoekonomiczne i dyplomatyczno-wojskowe. Reprezentują jednak swoje rządy a więc muszą balansować między  współpracą dla dobra Świata, a troską o własne interesy. Zwycięzca wszak może być tylko jeden, przegranymi mogą być wszyscy!

W takich właśnie polityków wcielili się w ostatni poniedziałek Amadeusz, Michał, Filip, Ewelina grając w Terrę. Z wielkim zaangażowaniem, jak gdyby zasiadali nie w sali nr 12, a w Sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ rozwiązywali zgodnie wszelkie pojawiające się kryzysy, niewiele z posiadanych kart działań odkładając na stos własnego kapitału politycznego. W efekcie rozgrywka zakończyła się sukcesem! Brawo! Ziemia została ocalona, ludzkość uwolniona od nękających ją problemów. Ale z tej współpracy najwięcej punktów dla siebie zebrał Michał i to on został zwycięzcą. Oj niedobrze… - pomyśleli pozostali – poświęcaliśmy się dla Ziemi a nie dla Michała! Wrrrr!  Następna rozgrywka przebiegała już w innym stylu. Współpraca gdzieś zaginęła, a jej miejsce zajęła rywalizacja. Kryzysy pojawiały się wyjątkowo często, a chętnych do ich rozwiązania jakoś brakło. Zniknęło zaufanie, każdy pilnował własnego interesu. Tymczasem wojny, głód, bieda, zanieczyszczenie środowiska, opanowywały kolejne regiony. Efekt do przewidzenia: gracze utracili kontrolę nad sytuacją, a rozgrywka zakończyła się pogromem! Nikt nie wygrał (jedyna pociecha, że nie wygrał Michał).

Wniosek? W rzeczywistości jak w grze Terra – tylko zgodna współpraca i wola działania prowadzą do uratowania naszej zagrożonej planety. Niestety, zazwyczaj górę biorą egoistyczne interesy poszczególnych państw, z efektem jaki obserwujemy co dzień w TV. Kto przegra? Wszyscy…?

O innych grach pojawiających się w nasze Jedynce – wkrótce!

Polecamy

orzel
 

   
   

 

 

Partnerzy