Ciekawa lekcja wychowawcza

Dnia 20 listopada br. na lekcji wychowawczej odwiedziła nas p. Ewa Butkiewicz z sanepidu. Przedstawiła nam profilaktykę nowotworową wg zaleceń prof. Witolda Zatorskiego. W Polsce na raka płuc przez dym tytoniowy umiera około 15% kobiet i 50% mężczyzn. Palenie przyczynia się też do dziesiątków innych nowotworów złośliwych, między innymi: pęcherza moczowego, trzustki, nerek, szyjki macicy, wątroby, żołądka, niektórych postaci białaczek. Każdy rok palenia kosztuje nas 3 miesiące życia. W przybliżeniu ocenia się, że 50% głęboko uzależnionych palaczy, którzy zaczęli palić we wczesnym okresie życia, umrze właśnie z tego powodu, a połowa z nich w średnim wieku, co oznacza, że przeżyją o 20-25 lat mniej od osób niepalących. Na szczęście jest też dobra wiadomość, każdy rok od chwili rzucenia palenia, to odzyskanie 3 miesięcy życia.

Otyłość stanowi drugi po paleniu tytoniu czynnik ryzyka chorób przewlekłych, zwłaszcza cukrzycy, choroby układu krążenia i nowotworów złośliwych w krajach zachodnich. Zależność pomiędzy otyłością i zachorowaniami na nowotwory złośliwe wydaje się być silniejszą u mężczyzn. U kobiet po menopauzie, mających jedynie nadwagę, wykazano umiarkowany wzrost ryzyka nowotworu piersi. Szacuje się, że w Europie Zachodniej nadwaga i otyłość stały się przyczyną rozwoju około 11% nowotworu okrężnicy,9% nowotworu piersi i 37% gruczołów przełyku,25%nowotworu nerki,24% nowotworu pęcherzyka żółciowego i aż 39% nowotworu trzonu macicy. Można im przeciwdziałać regularnie ćwicząc oraz stosując odpowiednia dietę. Spożywaj przynajmniej 5 porcji dziennie warzyw i owoców.(minimum 400 gram owoców i 200 gram warzyw).Spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych, między innymi: jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku czy wątroby i piersi. Im więcej wypitego alkoholu, tym większe ryzyko choroby.

Słońce może być rakotwórcze. Na nowotwory złośliwe skóry zapadają głównie, choć nie wyłącznie ludzie rasy białej. Częstość zachorowań jest szczególnie duża wśród osób jasnej karnacji. Najczęstszą chorobą spowodowaną przez promienie UV, jest czerniak. Latem powinniśmy chronić przed słońcem swoją skórę w godzinach od 11.00 do 15.00. Należy zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne i odpowiednie, chroniące przed słońcem, ubrania. Powinniśmy używać kremu z filtrem.

Bierzmy udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowi zapaleniu wątroby typu B. W Polsce osób przewlekłe zakażonych HBV aż 300 tysięcy. Około 18 % nowotworów w populacji światowej przypisuje się przewlekłym zakażeniom wirusowym i bakteryjnym. Kobiety po 25. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. W Europie Środkowej i Wschodniej zachorowań na nowotwory złośliwe szyjki macicy wynosi 15-25 na 100 tysięcy kobiet rocznie. Kobiety po 50. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi. Badania mammograficzne to bardzo skuteczne metody, które umożliwiają wykrycie niewyczuwalnych guzów piersi. Dzięki takim badaniom, które obejmują miliony kobiet, udało się zmniejszyć umieralność z powodu tego nowotworu u około 25 %.Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, który jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących w Unii Europejskiej.

Wszystkie dane, które przedstawił nam nasz gość uświadomiły nam, jak ważne jest dbanie o zdrowie. Aktywność sportowa i zdrowe odżywianie się oddalają ryzyko zachorowania na tą straszną chorobę.

Oliwia Nawrot i Weronika Słota kl. 3a

                                                                                                               

Polecamy

orzel