Jak można przygotować się na wieczność - lekcja w muzeum.

Lekcja w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego rozpoczęliśmy spacerem w jesiennej aurze. Leżące i spadające liście prowokowały do zabawy, ale trzymaliśmy się jeszcze twardo, do czasu. Spotkanie obyło się w sali muzeum ze stałą ekspozycją muzealną. Prowadził je przewodnik Pan Łukasz Bednaruk , który przybliżył nam  portret trumienny na tle sarmackich obyczjów pogrzebowych. Przedstawiono nam główne cech i rolę w kulturze szlacheckiej jaką odgrywał portret trumienny. Opowieść toczyła się na przykładzie portretów rodzin szlacheckich naszego regionu. Następnie  nasz Ksiądz Damian Drop mówił o trudnych tematach, o przemijaniu. Jak sobie radzić gdy odchodzą bliscy i  jakie mamy możliwości, aby móc przygotować się na to co nieuniknione. W otoczeniu naszych przodków, patrzących na nas z portretów te słowa wywarły  ogromne wrażenie:

Oliwia - ... dowiedziałam się o portretach trumiennych i o życiu, że jest najważniejsze i musimy rozwijać swoje talenty i zainteresowania.

Julia - ... zapamietałam jak Ksiądz opowiadał o tym, żeby nie martwić się kiedy nastąpi koniec życia i wykorzystać każdą sekundę w swoim życiu na dobro.

Patrycja - ... dowiedziałam sie jak wyglądają pogrzeby dziś i jak w dawnych czasach. Zobaczyłam portrety trumienne. Widziałam jak ubrany jest  Ksiądz na pogrzebach.

Paweł - Na lekcji w muzeum dowiedziałem się o kulturze w dawnej Polsce. Pan przewodnik mówił jak malowano portrety trumienne i  jak  osoby  portretowane ubierały  się do portretu.

Jagoda - ... wyjście do muzeum bardzo mi się podobało. Opowiadanie Księdza dało nam wiele do myślenia.

Sandra - ... dowiedziałam się jak wyglądał portrety trumienny i po co były one malawane. A autorzy tych portretów byli anonimowi.

Julia - ... Ksiądz Damian Drop przedstawił nam na czym polega sakrament namaszeczenia ...

Daria - ... było nawet ciekawie. Myślałam, że będzie nudno, ale dowiedziałam się dużo ciekawych rzeczy i z miłą chęcią jeszcze raz poszłabym do muzeum.

 

 

 

A po lekcji w muzeum. Przyszedł ten czas i zapomnieliśmy się :)

 

Na więcej fotografii z lekcji i zabawy zapraszamy do fotoreportaży - http://www.jedynka-miedzyrzecz.pl/index.php/kronika/reportae/lekcja-w-muzeum-29102015

 

Zapraszamy także do wysłuchania audycji Programu 2 Polskiego Radia -  Gawęda o polskich portretach trumiennych i zwyczajach pogrzebowych w XVII w.

 

Szczęśliwy numer

Na dziś
to
7
Następne losowanie o godzinie 18:00

Polecamy

orzel
 

   
   

 

 

Licznik odwiedzin

2709345

Partnerzy