JEDYNKA SZKOŁĄ SUKCESU, W KTÓREJ WSPIERA SIĘ UCZNIÓW!

 

JEDYNKA SZKOŁĄ SUKCESU, W KTÓREJ WSPIERA SIĘ UCZNIÓW!

 

Kilka dni temu Instytut Badań Edukacyjnych opublikował kolejne dane dotyczące wyników egzaminów zewnętrznych i EWD w szkołach. To już piąty trzyletni cykl danych .

Dlaczego warto , by dyrektorzy, nauczyciele, władze samorządowe, a przede wszystkim uczniowie i rodzice interesowali się tymi danymi?

Z bardzo prostych przyczyn. Dla kadry kierowniczej i pedagogicznej danej szkoły jest to nieocenione źródło informacji o tym, w jakich obszarach nauczanie jest zadowalające, a w jakich należy je poprawić. Dla organów prowadzących szkoły, czyli samorządów, to informacje mogące służyć rozliczaniu i wspieraniu szkół. W końcu dla rodziców i uczniów EWD jest nieocenione przy wyborze szkoły, bo przecież warto posłać dziecko tam, gdzie efektywnie się naucza.

Czym jest EWD?

EWD ( Edukacyjna Wartość Dodana) to techniki statystyczne , które mierzą wkład konkretnej szkoły w wyniki nauczania. Nie można oceniać efektywności pracy szkoły poprzez porównywanie   wyników, jakie osiągają jej uczniowie na egzaminach. Żeby określić, czy w szkole dobrze i efektywnie się naucza, trzeba porównać wynik na wejściu, czyli w przypadku gimnazjum wynik sprawdzianu po klasie szóstej, z wynikiem na wyjściu, czyli wynikiem egzaminu gimnazjalnego. Tylko wtedy dowiemy się, czy trzy lata spędzone w gimnazjum zostały dobrze spożytkowane. A jeśli jeszcze dane te pokażemy w cyklu trzyletnim, unikniemy zarzutu, że test testowi nierówny i nie da się zestawić wyników w kolejnych latach. Dzięki EWD można śledzić, jakie zmiany zachodziły w efektywności nauczania w szkole w zakresie przedmiotów humanistycznych oraz przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Baza danych umożliwia nie tylko sprawdzenie wyników dla konkretnego gimnazjum, ale też porównanie wyników między wybranymi szkołami, a także pokazanie pozycji szkoły w powiecie czy województwie.

Wskaźniki EWD pokazują, na ile efektywniej, w porównaniu do szkoły o podobnym składzie uczniowskim, pracuje dane gimnazjum.

Gimnazjum uzyskujące przeciętną efektywność nauczania będzie miało wskaźniki EWD zbliżone do zera, ponadprzeciętną – dodatnie, niżej przeciętnej – ujemne.

Oto najnowsze wyniki Gimnazjum nr 1 w Międzyrzeczu. Z pewnością możemy być z nich dumni . Umiejscowienie szkoły w obszarze dodatnim potwierdza , że utrzymujemy od lat ponadprzeciętny poziom nauczania. Jesteśmy szkołą sukcesu, która potrafi także zająć się uczniami potrzebującymi wsparcia. Rodzice mogą więc spokojnie powierzyć nam swoje dzieci.

A oto najważniejsze wykresy. Dokładne analizy znajdziecie Państwo na stronie: http://gimnazjum.ewd.edu.pl Zachęcam do lektury...

                                            Na podstawie materiałów dostępnych na stronie IBE opracowała

J.O

 

Przedmioty humanistyczne.

 

Przedmioty matematyczno-przyrodnicze.

 

Przedmiot: Język polski.

 

Przedmiot: Historia, WOS.

 

Przedmiot: Matematyka.

 

Przedmiot: Biologia, Chemia, Fizyka, Geografia.

 

 

 

 

Szczęśliwy numer

Na dziś
to
20
Następne losowanie o godzinie 18:00

Polecamy

orzel
 

   
   

 

 

Licznik odwiedzin

2461487

Partnerzy