Możesz nie wiedzieć, ile zyskujesz, czytając książki

Od czytania książek stajemy się mądrzejsi - tę prawdę słyszymy od dziecka i jest całkiem oczywista. Zawsze dowiadujemy się czegoś nowego, powiększamy naszą wiedzę. Jednak schowanie nosa w książkę ma dużo więcej pozytywnych efektów - i to niezależnie od tego, czy to klasyka, czy lekka powieść. Oto powody, dla których jeszcze bardziej warto czytać książki:

Czytanie poprawia pamięć

Z każdą zapamiętaną rzeczą w naszym mózgu tworzą się nowe połączenia. To wzmacnia te, które już istnieją - dlatego im więcej nowych rzeczy przeczytamy, tym lepiej pamiętamy to, co już wiemy.

 Czytanie rozwija empatię

Z badań wynika, że czytanie fikcji może zwiększać zdolność współodczuwania. Powieści pozwalają nam postawić się na miejscu bohaterów, co przekłada się na prawdziwe życie - dzięki temu jest nam łatwiej wyobrazić sobie, co prawdziwi ludzie czują w danej sytuacji i lepiej ich zrozumieć.

 Czytanie może zapobiegać chorobie Alzheimera

Wykonywanie czynności, które w dużym stopniu angażują nasze mózgi - a do takich zalicza się czytanie książek - można znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, u osób, które czytają regularnie. Czytanie - szczególnie fikcji - dosłownie przenosi nasz umysł w inną rzeczywistość i pomaga oderwać się od codzienności.


 Czytanie poprawia koncentrację

Czytanie wymaga naszego pełnego zaangażowania, zarówno fizycznie (trzymanie książki i śledzeni tekstu) jak i psychiczne (uruchamia się nasza wyobraźnia i pamięć). Dlatego czytanie książek pomaga nam rozwijać nasza koncentrację także przy innych czynnościach.

 

Nauczyciele bibliotekarze

Szczęśliwy numer

Na dziś
to
10
Następne losowanie o godzinie 18:00

Polecamy

orzel
 

   
   

 

 

Licznik odwiedzin

2459143

Partnerzy