Przepis na pierniki

Idą Święta, pachnące Święta
    Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia przebiegają w różnych kierunkach. Tym duchowym (roraty, rekolekcje, świąteczna spowiedź), zakupowym ( prezenty, smakołyki, karpie), „stroikowym” (choinka, światełka itp.), porządkowym(mycie, pastowanie , dywanów trzepanie) i kulinarnym (gotujemy i pieczemy). Tyle pracy, przygotowań i wydatków aby spędzić w sposób wyjątkowy kilka świątecznych dni. Pomocne w zakupach i porządkach są listy-wykazy i dobre środki czyszczące. Przygotowania duchowe przebiegają zawsze według uświęconego tradycją rytmu. Jeśli chodzi zaś o stronę kulinarną Świąt to nie ma jak sprawdzone przepisy. Jeżeli macie ochotę na coś nowego, prostego ale jednocześnie wypróbowanego, co doskonale wprowadzi w domu świąteczną atmosferę, to polecam dzisiaj pachnące przyprawami pierniki. Doskonale nadają się do dekoracji choinki, dobrze się przechowują i wyśmienicie smakują.


ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI
Składniki: 1 łyżeczka sody, 2 łyżeczki przyprawy do pierników,  2 szklanki mąki pszennej,  4 łyżki miękkiego masła,  4 łyżki miodu,  4 kopiaste łyżki cukru,  2 jajka, bakalie i kolorowe posypki do dekoracji.
Wykonanie : Do przesianej mąki i sody dodaj masło, 1 jajko i roztopiony miód z cukrem i przyprawą piernikową. Składniki wymieszaj i zagnieć elastyczne ciasto. Przykryj kuchennym ręcznikiem aby nie wysychało. Małymi porcjami odrywaj ciasto i rozwałkowuj na cienki placek posypując stół ( stolnicę) i wałek mąką. Foremkami do ciastek lub małą szklanką wykrawaj pierniczki i układaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub oprószonej mąką. Każdy pierniczek posmaruj rozmąconym jajkiem i udekoruj wg uznania – orzechami, migdałami, słonecznikiem, kolorową posypką. Blaszkę wstaw do piekarnika i piecz 11-15 minut w temperaturze 180 C.


Życzę dobrej zabawy w kuchni i zapraszam do dzielenia się własnymi ciekawymi i sprawdzonymi przepisami.

Następne ukażą się przepisy Damiana z 2c na kruche ciasteczka i Rafaello p. Kasi Witaszek.

Pedagog szkolny

Izabela Kostrzewa

Szczęśliwy numer

Na dziś
to
18
Następne losowanie o godzinie 18:00

Polecamy

orzel
 

   
   

 

 

Licznik odwiedzin

2099845

Partnerzy