Wymiana międzynarodowa - rewizyta.


Nasza szkoła stwarza młodzieży szansę poznania swoich rówieśników z innych krajów Europy, organizując wymianę międzynarodową we współpracy ze szkołą Marianum w Groenlo w Holandii.
Wymiana młodzieży pomiędzy naszą szkołą a holenderską szkołą trwa od 2017 roku. Każdego roku grupa uczniów z dwojgiem nauczycieli – opiekunów składa wizytę w Groenlo, po czym następuje rewizyta holenderskiej młodzieży w Polsce.
W dniach 17-22 czerwca gościliśmy grupę uczniów holenderskich w naszej szkole. Językiem, w którym uczniowie komunikowali się ze sobą, był język angielski. To były dni pełne wrażeń – zabawy, sportu, śmiechu, wzruszeń i obcowania z naturą i nauką, a przede wszystkim wzajemnego poznawania się. Uczniowie wzięli udział w uroczystości zakończenia roku szkolnego i pożegnania klas III gimnazjum oraz klas ósmych w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Nie zabrakło akcentów sportowych – nasi holenderscy goście i goszczący ich uczniowie z Jedynki odwiedzili basen Kasztelanka w Międzyrzeczu, by skorzystać z atrakcji, jakie są na tym basenie. Największą popularnością cieszyła się wodna i kręta zjeżdżalnia, jacuzzi oraz basen pływacki. Wybraliśmy się również do międzyrzeckiego muzeum, mającego swoją siedzibę w zabytkowych budynkach dawnego dworu starostwa i oficyny dworskiej z pocz. XVIII w. oraz zamku, jedynego królewskiego zamku piastowskiego na terenie województwa lubuskiego. W ramach jednodniowej wycieczki pojechaliśmy do Poznańskiej Palmiarni, która zabrała nas w niezapomnianą podróż po odległych kontynentach, wśród bogatej roślinności różnych stref klimatycznych. Spacerowaliśmy po Starym Rynku, na którym odbywał się Jarmark Świętojański, oraz zobaczyliśmy Poznańskie Koziołki, które każdego dnia w samo południe 12 razy trykają się różkami ku uciesze widzów, którzy licznie w tym czasie gromadzą się przed ratuszem. W ramach lekcji chemii uczniowie obejrzeli pokaz eksperymentów chemicznych przeprowadzonych przez uczniów: Hannę Wawrzynkiewicz, Nikodema Wieczorka oraz Huberta Kubiszewskiego, nad wszystkim czuwała nauczycielka chemii pani Maria Czujko, za co serdecznie dziękujemy. W ramach lekcji historii zabraliśmy naszych gości na bunkry do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, jednego z największych podziemi fortyfikacyjnych świata. Dziękujemy panu Robertowi Kubiszewskiemu za przedstawienie nam historii z okresu II Wojny Światowej. Zwieńczeniem pobytu były prezentacje podsumowujące 5dniowy pobyt uczniów holenderskich w naszej szkole. Czas mijał bardzo szybko i wreszcie nadszedł czas pożegnania . Nie było ono łatwe …
Główną wartością takich wymian jest możliwość poznania innej kultury, i to nie tylko poprzez zwiedzanie, ale przez bezpośrednie uczestniczenie w życiu codziennym innego kraju. Zarówno uczniowie polscy, jak i holenderscy nabierają pewności siebie, swobodnie posługują się językiem obcym, uczą się współpracy, nabierają otwartości. Zawarte przyjaźnie czasem trwają bardzo długo…

Dziękujemy za tę możliwość pani Natalii Mądrej oraz pani Dorocie Cieloch.

Szczęśliwy numer

Na jutro
to
16
Następne losowanie o godzinie 18:00

Polecamy

orzel
 

   
   

 

 

Partnerzy