POLONISTA ROKU KLAS CZWARTYCH - WYNIKI WIELKIEGO FINAŁU

Wszyscy są zwycięzcami

            4 czerwca bieżącego roku w bibliotece szkolnej odbył się wielki finał konkursu o tytuł Polonisty Roku. Pierwsze dwie konkurencje dotyczyły ortografii. Jedna polegała na przeliterowaniu na głos wylosowanych słów z trudnością ortograficzną, np. brzózka, przerażenie, ostrzeżenie czy temperówka. Kolejne zadanie polegało na odgadywaniu zagadek, w rozwiązaniach których ukryły się trudne słowa, np.:

,,Co to za nauka, niech mi szybko ktoś odpowie, brudasków uczy, jak zachować zdrowie?”(higiena) albo ,,Podobny do pióra, choć ani razu nie maczasz go
w kałamarze.”(długopis). Antosia z klasy 4B najlepiej poradziła sobie z zadaniami z ortografii, ale za podpowiedź, którą kupiła od komisji, musiała zapłacić jeden punkt.

Trzecia konkurencja to popisy czwartoklasistów, którzy przedstawili ulubioną postać z utworu poznanego na lekcjach języka polskiego, wcielając się w nią, opowiadając o jej przygodach i przeżyciach. Były też rekwizyty i przebrania. Podziwialiśmy Polę jako Anię z Zielonego Wzgórza, Jagodę, która została bohaterką,, Tajemniczego ogrodu” oraz Maję, z którą unieśliśmy się nad ziemią
jak Adaś z ,, Akademii pana Kleksa”, gdy mówiła:,, Nabieram w płuca powietrza
i czuję, że jestem już gotów. Unoszę się powoli. Widzę przed sobą Akademię,
od której się oddalam. Moi koledzy stają się coraz mniejsi. Wznoszę się coraz wyżej…”.

Dalej była recytacja wybranego wiersza. Po każdym wystąpieniu rozlegały się gromkie brawa, szczególnie wtedy, gdy Jagoda przedstawiła wiersz pt. ,,Dwa wiatry”.

Kolejne zadanie polegało na losowaniu zagadnień gramatycznych
i dotyczących omówionych lektur. W ostatnim zadaniu najlepszy okazał się Filip -
w konkurencji pod tytułem,, Łamańce językowe” liczyła się szybkość czytania
przy jednoczesnym wyrazistym wymawianiu zdań typu: ,,Dromader z Durbanu turban pożarł panu”.

Ostatecznie jury wyłoniło zwycięzców, choć każde z dzieci okazało się mistrzem w jakiejś dziedzinie. Pierwsze miejsce zajęły Antonina Czujko z klasy 4B i Jagoda Gandecka z klasy 4A, dalej był Filip Jaworski z klasy 4A, Pola Korzeniewska z klasy 4A oraz Maja Gołębiowska z klasy 4B. Wszyscy jesteście wygrani! My również, bo spędziliśmy miło czas na spotkaniu z językiem polskim.

Szczęśliwy numer

Na dziś
to
3
Następne losowanie o godzinie 18:00

Polecamy

orzel
 

   
   

 

 

Licznik odwiedzin

2704057

Partnerzy