Wystawa na półpiętrze

Na półpiętrze naszej szkoły prezentowane są prace uczniów klas pierwszych i trzecich. Zdolni pierwszoklasiści przedstawiają prace rysunkowe układ martwej natury i projekt rozety. Martwa natura jako jeden z głównych tematów sztuki przedstawiającej zajmował artystów już od czasów starożytnych zdobiąc w formie fresków pomieszczenia bogatych rzymian  i na przestrzeni wieków wspaniale się rozwiną. W sztuce współczesnej, tej nawiązującej do tradycyjnego malarstwa, temat ten znalazł także swoje miejsce.  Umiejętność wyobrażeń realistycznych, gdzie ważna jest kompozycja, perspektywa, światłocień, faktura jest wielką sztuką. Przedstawienie martwej natury zawsze towarzyszy egzaminom wstępnym do liceów plastycznych, czy później do akademii sztuk pięknych, politechnik na wydziałach architektury i urbanistyki, architektury wnętrz, wzornictwa przemysłowego i wielu innych kierunkach.

  

Natomiast projekt rozety to pokłosie wiedzy z historii sztuki czasów gotyku. Autorzy musieli wykazać się dużą umiejętnością projektowania formy okrągłej w kompozycji wieloosiowej, użytkując swoją wiedzę także z matematyki. Dopełnieniem wystawy są prace inspirowane op art'em, czyli sztuką optyczną. Impulsem do powstania prac był dorobek Victora Vasarely i Bridget Riley. Jednak w tym wypadku dwuwymiarowe działanie przekształciło się w instalację. Trzecioklasiści wykonując prace inspirowane sztuką współczesną podsumowują naukę z obszaru historii sztuki w gimnazjum.

Zapraszam do zapoznania się kreacjami naszych uczniów. 

KK

Szczęśliwy numer

Na dziś
to
18
Następne losowanie o godzinie 18:00

Polecamy

orzel
 

   
   

 

 

Licznik odwiedzin

2099757

Partnerzy